EN 15593 Gıda maddeleri için kullanılan ambalajların üretiminde hijyen yönetimi

Gıda zincirindeki her üretici için, ürünün güvenliği ve sağlığı çok önemli ve zorunlu bir noktadır. Piyasa ve tüketici ihtiyaçlarının gelişmesiyle gıda güvenliğini önemini daha da artırdı ve hammadde ve ambalaj üreticileri de gıda güvenliği sürecine dahil olmaya başladılar.

Günümüzde ise EN 15593 standardı ambalajlama malzemelerinin gıda güvenliğini sağlaması için kullanılmaktadır. Standart ISO 9001 ve ISO 22000 standartlarının gerekliliklerine dayandırılmıştır. Bunun yanında ek gereklilik olarak;  gıda maddeleri için ambalaj üreticileri ve tedarikçileri için hijyen yönetim sistemi gerekliliklerini içermektedir. Bu standart gıda zincirinin bir parçası olarak hem yönetim sistemini, hem de ambalaj üreticileri için hijyenik talimatları içermektedir. EN 15593 gıda maddeleri için paketler üreten firmalar için yeterliliklerini müşterilerine inandırıcı bir kanıt olarak sunmak ve riskleri yönetmek için bir fırsattır.

NİSSERT, gıda güvenliği konusundaki tecrübelerini, temsilcisi olduğu ITC kuruluşunun akreditasyonuyla birleştirerek, sizlere uluslararası geçerli EN 15593 sertifikasyon hizmeti vermektedir.

EN 15593’e göre Belgelendirme Yapmanın Prensipleri

Gıda üreticileri ve tüketicileri için paketlerin sağlığı ve güvenliği su götürmez bir gerçektir. Standart EN ISO 9001, HACCP ve ISO 22000 sistemlerine prensipte atıfta bulunmaktadır. Bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından düzenlenmiş akredite bir belge, gıda maddeleri ambalajlarının, üreticisinde kurulmuş hijyen yönetim sistemini denetleyerek garanti altına alınmasını içerir.

Belgelendirmenin Yararları

Üçüncü taraf bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından gıda maddeleri ambalajlarının üretimini yapanların hijyen yönetiminin güvenilir bir şekilde garanti altına alınması ve belgelendirilmesi.

Ticaret zincirinde iletişimi kolaylaştırması.

CAI akrediteli olarak EN 15593 belgelendirme hizmetlerimizden faydalanmak istiyorsanız lütfen berkaykochisarli@nissert.com.tradresinden bizimle iletişime geçiniz.

Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi İLETİŞİM Sayfamızı Kullanarak Bize Yazabilirsiniz