Dünyamızdaki kaynakların giderek yetersizleştiği sizin de malumunuzdur. Bu nedenle,

eldeki kaynakların “ sürdürülebilmesinin” bu konuda gösterilecek özen ve duyarlılığa bağlı olduğu herkesçe kabul edilmiş bir gerçektir. Dolayısı ile bir kuruluşun saygınlığı, artık kaynak kullanımında gösterdiği özen ve duyarlılığa dayalı duruma gelmiştir.

 FSC Gözetim Zinciri (Chain of Custody – CoC) Belgelendirmesi

FSC Gözetim Zinciri (Chain of Custody – CoC), ormandan son üretim sürecine, toptancı ve tüketiciye kadar birbirini takip eden her aşamada FSC materyallerinin güvenilir izlenebilirliğini sağlayan bir sistemdir. CoC belgelendirmesi ağaç veya ağaç dışı orman ürünlerinin üretimi, sanayisi veya ticareti faaliyetleri (ormancılık, mobilya, matbaa, marangoz…vb.) için kullanılır.

CoC belgelendirmesi, FSC belgeli ürünlerin yapımında kullanılan hammaddelerin kökeninin tanımlanması faaliyetlerini ve FSC belgeli ürünlerin diğer ürünlerden üretim süreci boyunca ayrı tutulmasını gerektirir. Sadece FSC CoC belgeli faaliyetlere FSC tescilli ürün etiketi izni verilir.

FSC etiketi, tüketiciye sosyal ve çevresel olarak sorumlu satın alma tercihi sağlayan, sorumlu üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı sağlar.

 Kimler FSC CoC Belgelendirmesine İhtiyaç Duyar?

FSC sertifikalı ürünlerin yapılması, değiştirilmesi, ticareti, etiketlenmesi veya paketlenmesi faaliyetlerinden herhangi biri yapılan ürünlerin FSC tescili alabilmesi için CoC belgesi almaya ihtiyacı vardır. Yukarıda da bahsedilen sorumlu üretim ve tüketim bağlantısı doğrultusunda gün geçtikçe FSC belgeli ürün sayısı artmaktadır. Bugün Avrupa’da son ürünlerinde ağaç ürünleri kullanan işletmelerin %65’i, matbaa ve kâğıtçılık işletmelerinin ise %95’i FSC CoC belgesine sahiptir. Ülkemizde de gün geçtikçe artan FSC belgeli işletme sayısına bakılırsa aynı sorumluluğun Türkiye‘ye de yayıldığı söylenebilir. Özellikle kurumsal işletmeler kağıt ihtiyaçlarını artık FSC belgeli üreticilerden sağlama yolunu tercih etmektedirler.

Ormanlar, ekolojik konumu nedeni ile, en değerli varlıklar arasında sayılmaktadır. Ormanların  sürdürülebilirliği konusundaki en ciddi çalışma FSC (Forest Stewardship* Council –  Orman Orman  Koruma* Konseyi) tarafından yapılmış ve ormandan başlayarak, her kademedeki orman ürünlerinde (kağıt hamuru-kağıt , defter, bloknot, kitap  ,sunta,   suntalam, kontrplak, rabıta, laminant, ağaç kaplama ürünleri, kereste, mobilya  vb.) sürdürülebilirliğin gereklerinin yerine  getirilmiş olduğunu gösteren bir belgelendirme sistemi getirilmiştir.FSC etiketi ,tüketiciye sosyal ve çevresel olarak ,sorumlu satınalma  tercihi sağlayan ,sorumlu üretim ve tüketim arasındaki bağlantıyı sağlar.

Belgelendirme gereğinin tüm ülkeler tarafından çok ciddiye alınmış olduğuna ve çok kısa sürede, Ülkemiz dahil,  zorunlu hale gelebileceğine, bu vesile ile işaret etmek isteriz. Bugün Avrupa’da ağaç ürünleri kullanan işletmecilerin % 95 ‘i FSC COC belgesine sahiptir. Ülkemizde de gün geçtikçe artan FSC belgeli işletme sayısına bakılırsa aynı sorumluluğu n Türkiyeye de yayıldığı söylenebilir.  Kuruluşunuzun toplumsal sorumluluğunun bir göstergesi olacak olan FSC belgesi edinmeniz konusunda, size NİSSERT olarak tam yetki ile destek olabilecek konumdayız.

Aşağıda örneği verilmiş olan FSC logosunu ürününüze iliştirebilmeniz için size yardımcı olabilmemiz ümidi ile lütfen bizimle iletişime geçiniz.

FSC_COC Başvuru Formu


FSC_ORMAN Başvuru Formu

Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi İLETİŞİM Sayfamızı Kullanarak Bize Yazabilirsiniz