GMP+ (Good Manufacturing Practice) Yem Güvenliği

GMP+ standardı, Hollanda Hayvan Besleme Birliği (PDV) tarafından geliştirilmiş bir standarttır. Yem üretim zinciri boyunca tüm bağlantıların güvenliğini sağlamaya yönelik bir programdır. NİSSERT, 2002 yılından buyana GMP+ konusunda belgelendirme hizmeti vermektedir.

Yem üretiminde oluşabilecek tehlikelere karşı, ürün güvenliğinizi sağlamak için GMP+ sistemini kurabilirsiniz. Sistem HACCP temellerine dayanmakta olup, yem sanayine özel noktaların gözden kaçmamasına yardımcı olmaktadır.

1992 yılından buyana geliştirilen GMP+FSA nin temel prensibi, hayvan yemi zincirindeki tüm tarafların zincirin içinde yer almasıdır. GMP+FSA ile ilgili dokümanlar aşağıdaki gibi tanımlanan numaralara bölünmüştür.

A Genel(Çerçeve) Dokümanlar: Bu Dokümanlar şirket ve belgelendirme kuruluşları (Çerçeve Yönetmelik, logo kullanımı, vb) için sertifika programına katılım için gereklilikleri içerir. Bu seri tanımlar ve kısaltmaların genel bir listesini içerir.

B Normatif Dokümanlar: Bu Dokümanlar ekimi ve sanayi üretimi, arıtma ve işleme, toplama, ticaret, ulaştırma, depolama ve aktarma araçları da dahil olmak üzere çeşitli yem ürünleri ve üretim aşamaları ile ilgili olarak firma tarafından kullanılmak üzere uluslararası standartlar ve ek ülke notları içermektedir.

Bu belgeler kod ve ad ile çeşitli alt gruplara ayrılır.

Doküman

Kod

İsim

Standart

GMP + Bxx

Örneğin; GMP + B1 Üretim, Ticaret ve Hizmetler

Ek

GMP + Baxx

Ülke Not

GMP + BCNxx

C Sertifika Gereksinimleri: Bu dokümanlar; denetimler, asgari denetim süresi, değerlendirme kriterleri, denetim listelerini… Vb. ni içerir. Denetim sıklığı, belgelendirme kuruluşları tarafından denetimin nasıl uygulandığını içerir. Belgelendirme kurumları ve denetçilerin onayı için gerekli bilgiler dahil sertifikasyon kurallarını içeren, GMP + sertifikasyon sürecini açıklamaktadır.

D Yorumlama ve Beraberindeki Metinler: Yukarıda bahsedilen belgelerde normal ek olarak, sık sorulan sorulara, kılavuzlar ve ek bilgileri içeren liste D serisi içindeki dokümanlarda vardır.

GMP+ Belgelendirmesi için detayları http://www.gmpplus.org/en/ web sayfasından ya da birim sorumlumuz Berkay Koçhisarlıdan berkaykochisarli@nissert.com.tr mail adresinden alabilirsiniz.

Konu hakkında belgelenmek istiyorsanız, lütfen başvuru formumuzu bize iletiniz.

Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi İLETİŞİM Sayfamızı Kullanarak Bize Yazabilirsiniz