SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı


SA8000, 1997-98 yıllarında, dünyadaki çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla ABD sivil toplum kuruluşu Social Accountability International (SAI) tarafından bir sosyal standart olarak geliştirilmiştir. Standart, Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi'nin yanı sıra Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) önerileri ve kalite yönetim sistemleri için ISO 9001 standardı tarafından tanımlanan bir dizi ISO normuna dayanmaktadır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) başta küresel ölçekte faaliyet gösteren kuruluşlar olmak üzere, tüm kuruluşlar için giderek artan bir öneme sahiptir. Sosyal ve etik konulara sorumlu bir yaklaşım sergileyerek şirket imajınızı güçlendirebilir, net bir rekabet avantajı elde edebilirsiniz. Sosyal sorumluluk yönetiminizin müşterileriniz, yatırımcılarınız, resmi otorite ve genel olarak kamuoyunun güveninde aktif ve olumlu bir etki bırakması özellikle önemlidir.

Uluslararası sosyal hesap verebilirlik standardı olan SA 8000 kapsamında gönüllü bir belgelendirme, işçi haklarına uygunluğunuzu onaylar ve kurumsal yönetimin belirlenmiş sosyal standartlarına olan bağlılığınızın bir dayanağı olarak size hizmet eder. SA 8000, aynı zamanda ISO 9001 ile karşılaştırılabilir bir yönetim sistemi de içerir . Özellikle uluslararası boyutta faaliyet gösteren şirketler ile ürün tedarikçileri - büyüklüklerinden, sektörlerinden veya konumlarından bağımsız olarak özellikle uygundur.

Sosyal sorumluluk sahibi bir kuruluş olarak imajınızı artıracak kapsamlı hizmetler için NİSSERT olarak size önemli bir kaynak olmaktayız.

SA 8000 Standardı’ na uyumun faydaları

  • Aktif bir işletme olarak, insancıl çalışma koşullarını sürdürmek sizin sorumluluğunuzdadır. SA 8000 standardı, şirketinizin dünyadaki sosyal ve mesleki normlara bağlılığının belgesel kanıtını sunar.
  • Dış iletişiminizin yanı sıra oryantasyon için de yararlı olan asgari standartları tanımlar.
  • Bu standartlara uyarak, adil çalışma koşullarının, iş sağlığı ve güvenliğinin ve çevresel olarak sürdürülebilir üretim yöntemlerinin kuruluşunuzda önemsendiğini kanıtlarsınız. Böylece size özellikle uluslararası farklı rekabet avantajları sağlanır.
  • Üretim tesislerinde operasyonel prosedürleri optimize edebilir, tedarikçilerinizle ilişkilerini geliştirebilirsiniz.
  • SA8000 standardı ile uyum ve sertifikanız güvenli bir çalışma ortamı sağlar

SA 8000, kalite yönetimi veya iş sağlığı ve güvenliği için mevcut yönetim sistemlerine entegre edilebilir . Kurumsal sorumluluğunuzu insanlara ve çevreye karşı belgelemek için SA8000'i OHSAS veya ISO 45001 ile birleştirmeniz önerilmektedir.

SA 8000 Belgelendirmesi hizmetimizden yararlanmak için BAŞVURU FORMU’ nu doldurduktan sonra bize gönderebilirsiniz.

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı alanındaki detaylı bilgi ve eğitim hizmetlerimiz için tıklayınız veya nissert@nissert.com.tr e-posta bizimle iletişime geçiniz.

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı BİLGİ TALEBİ FORMU