ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi


“Savaştan üç kat daha tehlikeli olan şey nedir?”  sorusunun cevabının “ÇALIŞMAK” olduğunu bilmek oldukça şaşırtıcı olsa gerekir.

Zararlı alışkanlıklar ya da savaştan çok daha fazla insan çalışma koşullarının uygun olmaması ve tedbirlerin yetersizliği nedeniyle ölmektedir.  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) verilerine göre dünyada her yıl 3,2 milyondan fazla insan, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.

Ülkemizde SGK verilerine göre her yıl onbinlerce iş kazası raporlanmakta ve yine ortalama olarak 1.500 ila 2.000 kişi hayatını kaybetmektedir. İş kazalarının önemli bir bölümünün basit tedbirlerle önlenebilir nitelikte olması ise şaşırtıcı diğer bir olgudur.

“Kaza Geliyorum Demez” ya da “Görünmez Kaza” sözleri kaderciliğin ve tedbirsizliğin ifadesidir. Aslında Kaza bağıra bağıra geliyorum der, yeter ki onu duyan bir kulak ve gören bir göz olsun. İşte bu bilinç ancak İş Sağlığı ve Güvenliği Sisteminin oluşturulması ile mümkün olabilir.

Tüm kurum ve kuruluşlar, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı’ nı uygulayabilir.

İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Niçin Oluşturulmalıdır?

  • Sosyal sorumluluklar
  • Yasal Zorunluluk : (6331 sayılı kanun gereğince zorunluluk vardır)
  • İnsani Yaklaşım : (vicdani elem duymak)
  • Ekonomik Etkenler : (cezai işlemler, tedavi giderleri)
  • Müşteri talebi ve rekabet edebilme

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yayınlanmış kitapları ve makaleleri ile ülkemizde saygın bir yere sahip olan ODTÜ Makine Mühendisliği eski bölüm başkanı Prof.Dr.Alp ESİN koordinatörlüğünde yürütülen faaliyetlerde kuruluşunuza özgü tehlike ve risk analizleri yapılmasına yönelik İSG eğitimleri de verilmektedir.

Kuruluşumuz ISO 45001 belgelendirmesini CAI akrediteli olarak gerçekleştirmektedir.

ISO 45001 Belgelendirmesi hizmetimizden yararlanmak için BAŞVURU FORMU’ nu doldurduktan sonra bize gönderebilirsiniz.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi alanındaki eğitim hizmetlerimiz için tıklayınız veya nissert@nissert.com.tr e-posta bizimle iletişime geçiniz.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi BİLGİ TALEBİ FORMU