EN 15593 Ambalajlama – Gıdalar İçin Ambalaj Üretiminde Hijyen Yönetimi


Gıda zincirindeki her üretici için, ürünün güvenliği ve sağlığı çok önemli ve zorunlu bir noktadır. Piyasa ve tüketici ihtiyaçlarının gelişmesiyle gıda güvenliğini önemini daha da artırmış ve hammadde/ambalaj üreticileri de gıda güvenliği sürecine dahil olmaya başlamışlardır.

Günümüzde ise EN 15593 standardı ambalajlama malzemelerinin gıda güvenliğini sağlaması için kullanılmaktadır. Standart ISO 9001 ve ISO 22000 standartlarının gerekliliklerine dayandırılmıştır. Bunun yanında ek gereklilik olarak;  gıda maddeleri için ambalaj üreticileri ve tedarikçileri için hijyen yönetim sistemi gerekliliklerini içermektedir. Bu standart gıda zincirinin bir parçası olarak hem yönetim sistemini, hem de ambalaj üreticileri için hijyenik talimatları içermektedir. EN 15593 gıda maddeleri için ambalaj üreten firmalar için yeterliliklerini müşterilerine inandırıcı bir kanıt olarak sunmak ve riskleri yönetmek için bir fırsattır.

EN 15593 Standardının yararları:

  • Üçüncü taraf bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından gıda maddeleri ambalajlarının üretimini yapanların hijyen yönetiminin güvenilir bir şekilde garanti altına alınması ve belgelendirilmesi.
  • Ticaret zincirinde iletişimi kolaylaştırması.

 

NİSSERT, gıda güvenliği konusundaki tecrübelerini, temsilcisi olduğu ITC kuruluşunun CAI akreditasyonu ile sizlere uluslararası geçerli EN 15593 sertifikasyon hizmeti vermektedir.

EN 15593 Standardı Belgelendirme hizmetimizden yararlanmak için BAŞVURU FORMU’ nu doldurduktan sonra bize gönderebilirsiniz.

ISO 15593 Gıdalar İçin Ambalaj Üretiminde Hijyen Yönetimi alanındaki eğitim hizmetlerimiz için tıklayınız veya nissert@nissert.com.tr  e-posta bizimle iletişime geçiniz.

EN 15593 Ambalajlama – Gıdalar İçin Ambalaj Üretiminde Hijyen Yönetimi BİLGİ TALEBİ FORMU