GOST (GOST-R) Belgesi


GOST Uygunluk Belgesi Rusya’da üretilmiş veya Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin uygunluğunu göstermek içindir. Diğer taraftan bu belge, bir firmanın Rus piyasasına süreceği ürünlerini yasal hale getirir.

Zorunlu GOST Belgesi

Tedarik edilen ürünlerin kalitesini ve onların sözleşme maddelerine uygunluğunu belgelendirir. Bu uygunluk belgesi bir seri üretim veya bir parti ürün için basılabilir. ilgili ürünün profilini içerir veya bazı standartlar veya teslimat şartlarını onaylar.

Geçerlilik süresi satış kontratına göre değişir. Ayrıca, ürün tedarikçisi olan yabancı üretici sertifikanın hem başvuranı, hem de alıcısıdır. Bu tipteki sertifikalar belgelendirme dokümanında belirtilen süre kadar geçerlidir. Sertifikasyon, uzmanlarımız tarafından üretici şirketin üretim sahasında gerçekleştirilir. Ürünlerin laboratuarlarımızdaki test sonuçlarını temel alarak, seri üretime göre bir GOST uygunluk sertifikası basılır.

Bazı durumlarda GOST belgesi için; hijyen raporu, veteriner sertifikası, yangın güvenlik sertifikası… vb. gibi dokümanların olması durumunda belge süreci kısalacaktır.

İsteğe Bağlı GOST Belgesi

Rusya yasalarına göre sertifikalandırılması zorunlu olmayan ürünler için isteğe bağlı belgelendirme uygulanabilir. İhracatçılar isteğe bağlı GOST belgesini, ürünlerinin uygunluğunu resmi bir şekilde uygulanabilir Rus standartlarına veya teknik normlarına göre bağımsız bir belgelendirme kuruluşu vasıtasıyla kanıtlamış olurlar.

Diğer bir deyişle, GOST uygunluk sertifikası Rus müşterilere karşı güçlü bir pazarlama aracıdır.

GOST Belgelendirmesi konusunda NİSSERT’ den belgelendirme hizmeti almak için lütfen “Başvuru Formu” muzu doldurarak bizimle iletişime geçiniz.